środa, 5 listopada 2014

Podstawki pod kubek tutorial

Jak uszyć podstawki pod kubek instrukcja krok po kroku

Niedawno zaprezentowałam na blogu podstawki pod kubek. Dziś będzie instrukcja jak uszyć sobie takie podstawki samemu. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu szycia, maszyna i można zabierać się do roboty:)
Podstawki nie tylko ochronią stół przed gorącym napojem w zimowe dni, ale też ozdobią wnętrze mieszkania :)
Uszyte podstawki

Zapraszam więc do wspólnego szycia:) Tutorial w dalszej części posta.


Do uszycia podstawek potrzeba:
 • materiały w różne wzory, kolory
 • maszyna do szycia
 • nożyczki
 • długopis
 • żelazko
 • owata, ocieplina (opcjonalnie)
Krok 1
Wytnij z materiałów cztery równe kwadraty. Ich wielkość zależy od tego jak duże chcesz mieć podstawki (pamiętaj o zapasie na szew). Dwa kawałki będą potrzebne na wierzch, jeden ozdobny środek i tkanina pod spód.
Krok 1 - Materiał
Krok 2
Na lewej stronie tkaniny wierzchniej odrysuj koło z ulubionego kubka. Złóż oba kawałki tkaniny wierzchniej równo prawymi stronami do siebie. Wyprasuj. Poprzypinaj szpilkami, żeby materiał nie przesunął się podczas szycia.
Krok 2 - Odrysowanie kształtu
Krok 3
Na maszynie przeszyj odrysowane koło. Wytnij w środku koło i ponacinaj od środka krawędzie koła prostopadle do przeszycia. Uważaj aby nie naciąć szwów.
Krok 3 - Szycie
Krok 4
Przełóż jedną z tkanin pod spód, tak aby krawędzie materiału stykały się ze sobą. Całość wyprasuj. Podłóż pod spód tkaninę ozdobną. Przypnij wszystko równo szpilkami.
Krok 4 - Wywrócenie
Krok 5
Przeszyj koło na zewnętrznej krawędzi tak aby wszystkie trzy warstwy tkaniny się połączyły.
Krok 5 - Szycie
Krok 6
Przygotuj tkaninę na spód. Na tym przykładzie jest to pikówka, jeśli nie masz takiej tkaniny, możesz użyć zwykłej plus owaty(ociepliny) jako dodatkowej warstwy. Złóż tkaniny prawymi stronami do siebie. Zszyj wszystkie warstwy razem na krawędziach kwadratu. Zostaw otwór na wywrócenie.
Krok 6 - Szycie
Krok 7
Poodcinaj materiał na rogach uważając aby nie obciąć szwów. Zabieg ten sprawi, że rogi po przewróceniu będą się lepiej układały. Przewróć materiał przez pozostawiony otwór. Na maszynie przeszyj boki podstawki. Możesz użyć ozdobnego szwu. Zwróć tylko uwagę na otwór, szyj tak aby go zaszyć.
Krok 7 - Szycie
Krok 8
Gotowe :) Uszyj więcej podstawek do kompletu aby i goście nie zniszczyli twojego stołu :)
Krok 8 - Więcej podstawek

4 komentarze:

 1. Masakra!!! Czarna magia to dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A miałam nadzieję, że w miarę prosto wytłumaczyłam.

   Usuń
 2. Hej. A co to dokładnie jest pikówka i gdzie ją kupujesz? Ja do moich prac cały czas używam ocieplinę i pierwszy raz znalazłam takie określenie "pikówka".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pikówka to już przepikowana tkanina z ociepleniem. Można ją kupić we wszystkich sklepach z tkaninami (tak mi się przynajmniej wydaje że we wszystkich). Wpisz pikówka w wyszukiwarce to ci wyskoczą różne oferty :) Ale jeśli nie masz pikówki a chcesz uszyć takie podstawki to ocieplina też się nadaje.

   Usuń